Cumartesi , 22 Haziran 2024

GİMDES Gönüllülerinden Bir İlk Daha

erciyesafia

Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden sonra Erciyes Üniversitesi kantinine de GİMDES helal sertifikalı ürünler getirildi

HABER MRKZ – Çeşitli üniversitelerde Helal ve Tayyib gıdaların raflarda yerini alması için çalışmalar yürüten GİMDES Gönüllüleri, Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden sonra Erciyes Üniversitesi kantinine de GİMDES helal sertifikalı ürünler getirdi.

Erciyes Üniversitesi’nde okuyan gönüllüler sayesinde fakültenin kantinine GİMDES helal sertifikalı ürünler getirildi.

“Öğrenciler helal gıda bulmada sıkıntı çekiyordu”

Bu çalışmaların nedeninin öğrencilerin helal gıda bulamama sıkıntısından dolayı başlatıldığını dile getiren Hukuk Fakültesi GİMDES Gönüllüsü, “ Ben Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıf öğrencisiyim. Bir gün, kantinde arkadaşım bir şeyler alacakken, her elini uzattığına bir eleştiri yapınca ve Bu kantinden benim alabileceğim hiç bir şey yok. İsyanını yükseltince, kantin görevlimizin dikkatini çekmesi üzerine durumu izah maksadıyla GİMDES’ ten helal ve Tayyib kriterinden bahsettim, bunu internetten araştıracağını söyledi.” İfadelerini kullandı.

“Bismillah” deyip kolları sıvadık

Kantin görevlisinin GİMDES’ i araştırıp Helal ve Tayyip ürünlerinin getirilebileceğini söyleyince gönüllülerin çalışmalara başladığını söyleyen Hukuk Fakültesi öğrencisi, “
Ürünlerin Kayseri’de dağıtım yapan toptancısının bulunmadığını, İstanbul’dan getirtmenin zahmetli olacağını söyledi. Yine de biz pes etmedik. Bu arada internetten GİMDES’ in sitesini ve gönüllü sitelerini takip ederken, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi kantinine GİMDES helal sertifikalı ürünlerin getirildiğini öğrendik, çok mutlu olduk. Biz de “Bismillah” deyip kolları sıvadık ve Rabbimizin bizim üniversitemizde de böyle bir imkân oluşturması için bizi vesile kılmasını niyaz ettik. “ dedi.

Daha sonra Üniversite idaresi ile istişarelerin yapıldığını ve konu için imza ve dilekçelerin toplatıldığını ifade eden GİMDES Gönüllüsü en sonunda kantine GİMDES Helal sertifikalı ürünleri getirdiklerini söyledi.

“Gerekli çalışmalardan sonra kantinimize GİMDES Helal sertifikalı ürünler getirdik”

GİMDES Gönüllüsü sözlerine şöyle devam etti. “Diğer sınıflardan da imza kampanyasının genişlemesi ve içinde bulunduğumuz gıda gafletini “emri bil maruf nehyi anil münker” bilinciyle anlatıp çabalayan arkadaşlar oldu. Velhasıl imza sayımız kısa sürede son sınıflar hariç 224 kişiyi buldu elhamdülillah. İmza kâğıdını idaredeki görevli hocalarımıza ve kantin görevlimize ilettik, hocalarımız da olumlu bir yaklaşımla geri dönüş yapıp bu ürünlerden kendilerinin de istifade edeceklerini söylediler. Gerek internet üzerinden gerekse telefon ile ilgili kişilerle iletişime geçtik. Bu çeşitli görüşmelerden sonra kantin görevlimiz ve Helal Gıda Sertifikalı üretim yapan firmalardaki görevliler durumu ele aldı. Ve kantine en sonunda Helal ve Tayyib olan ürünler geldi.”

“Öğrencilerden teşekkür”
Erciyes Üniversitesi’nde ki öğrenciler, böyle bir çalışmadan dolayı başta helal gıda adına Türkiye’de ilk çalışmaları başlatan GİMDES başkanı Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER hocaya, sonra da tüm gönüllü kardeşlere, helal gıda cihadına büyük küçük demeden destek veren tüm Müslümanlara teşekkür etti.

About Feyza Gezginweb

Check Also

17 Ramazan Dünya Helal Günü Makale Yarışması

1- Yarışma konusu “Sürdürülebilir Boykot: Helal Gıda” olarak belirlenmiştir. 2- Yarışma herkese açıktır. 3- Yarışmaya …