Pazartesi , 20 Mayıs 2024

Vakit Uyanma Vaktidir!

Hepimiz aynı yollardan geçtik kardeşim.

Tarifini bire bir uygulamak için margarinle pişirdik kurabiyelerimizi. Çilekli abur cuburlar aldık çocuklarımıza. Jelatinden bihaberdik de bayılırdık kalıp gibi duran pastane pastalarına. Peki ya o “beni ye” diye seslenen market yoğurtları? peynirler? tereyağlar? Ya o buz gibi tatlı içecekler ve mis kokan bisküviler?

Hepimiz aynı yollardan geçtik kardeşim.

Müslümanım elhamdulillah deyip domuz etinden uzak kaldık ama domuzun önümüze pirzola olarak değil yoğurt olarak, peynir olarak, dondurma olarak, pasta olarak, bisküvi olarak, sabun olarak, şampuan olarak gelebileceğini aklımıza getiremedik. Alkolden nefret ettik ama çilekli sütümüzün, karamelli kahvemizin, soğuk meşrubatımızın içine bile alkol katabileceklerini düşünemedik.

Hepimiz aynı yollardan geçtik kardeşim.

Rabbimizin helal ve tayyib olanı yiyin emrini gerçek anlamıyla idrak edemedik. Et satın alırken tavuk eti, kuzu eti, dana eti olup olmadığını sorguladık da islami kesim şartlarına uygun kesilmiş mi diye sormadık. “Ürünlerimizde domuz yağı kullanılmamıştır” ibarelerine kandık da minicik yazılmış katkı maddelerini okuyamadık. MSG nedir, Şellak nedir, Sodyum Nitrit nedir hiç bakmadık.

Hepimiz aynı yollardan geçtik kardeşim.

Sonra bir gün bir makale, bir görsel, bir sosyal medya paylaşımı, bir kardeş nasihatı ile uyandırdı Rabbimiz bizi. Bir çikolatanın üzerindeki Halal yazısı, bir un paketinin üzerindeki GİMDES logosu ile meraklandırdı kalplerimizi. Makarnanın, mercimeğin, çayın, kahvenin, peynirin haram olanı mı varmış ki helal logosu eklemişler diye sorduk. Soruşturduk. Öğrendik.

Hepimiz aynı yollardan geçtik kardeşim.

Uyandırana hamdolsun. Bilgilendirenlerden, helal erlerinden, GİMDES’ten Allah razı olsun. Evet sabundan çamaşır deterjanına, peynirden sucuğa, meyve suyundan sakıza, dondurmadan pastaya, tavuktan ilaçlara kadar herhangi bir ürün helal ve tayyib özelliği taşımayabilir. Evet şüpheli ürünler cici paketlerde en ücra köy bakkalına kadar inmiştir.

Hepimiz aynı yollardan geçtik kardeşim.

Artık sağlığımız, dünyamız, imanımız, ahiretimiz ve ailemiz için uyanma vaktidir. Ne yerse o olacak olan çocuklarımızın dünyası ve ahireti için hassas olma vaktidir. Vakit; gıda terörü, domuz jelatini, katkı maddeleri gibi konularda detaylı bilgi sahibi olmak, paket gıdalardan olabildiğince uzak durmak, almak istediğimiz ürünlerde ise sadece helal ve tayyib olanı sertifikalandıran GİMDES’in logosunu aramak vaktidir.

Velhamdülillahi Rabbil alemin.

About Zeynep Anıl Dinler

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA!

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA! GİMDES Gönüllülerinin Helal ve Tayyib yaşam …