Çarşamba , 17 Temmuz 2024

Boykot Listesi Ezberlemekten Kolaydır Sertifika Gözetmek

Ahir zaman müslümanları olarak boykot her daim ajandamızda. Bir duruş olarak, bir dava olarak, Allah’ın rızasını arayarak boykot ediyoruz bazı markaları ve bazı ürünleri. Satın almıyoruz, kardeşlerimizi bombalayan askerlere maddi destek sağlayan firmaların ürünlerini mesela. Yüzüne bile bakmıyoruz, reklamlarıyla bizdenmiş gibi görünmeye çalışan, içine alkol eklenmiş meşrubatların. Türk markası bile olsa çalışanlarına namaz izni vermeyen halıcıyı da, namaz molası veremem diyen otobüsü de zengin etmiyoruz. Kafirlerden ve inançlarımıza saygı göstermeyenlerden taraf olursak bunun hesabını nasıl vereceğiz? Bu yüzden, hak edenleri boykot ederek, sebepler dairesinde üzerimize düşeni yapıyoruz.

Ne yazık ki, ülkemizde, boykot çağrılarımızı haklı bulanlar çoğunlukta olmasına rağmen, hassasiyet göstererek katılanlar fazla olmuyor. Eğer yekvücut bir boykotta bulunabilseydik, şu meşhur büyük firmaların Türkiye pazarından çıkmasını bekleyebilirdik değil mi? Reklamları her daim her yerde döndüğüne, gün be gün daha çok karşımıza çıktıklarına göre, en azından yeterince boykot edilmediğini söyleyebiliriz.

Yine de hak yemeyelim, dönemsel olarak, Kudüs veya Gazze krizleriyle boykot ivmesinin yükseldiği de aşikar. Yalnız bana kalırsa ülkede böyle zamanlarda yükselen boykot seslerine bir düzeltme gelmesi gerekiyor. “Yahudi kazanmasın Türkiye kazansın” boykotu belki biraz anlamlı ama yetersiz bir boykottur. Doğrusu olarak “Siyonizm ve şüphelilere Hayır, helal ve tayyib olana Evet” gibi bir tanım önerimdir.  Zira Müslümansak derdimiz bu olmalıdır.

Aslına bakarsanız boykot sadece kriz zamanlarında heyecana gelip siyonistlerin mallarını almamak değil, her daim alışveriş listemizden çıkartmak ve dahi Türk malı bile olsalar, şüpheli olan ürünleri almayarak, hatta bir adım daha öteye gidelim, helal sertifikası olmayan ürünleri almayarak boykot etmek, müslüman kimliğin bir göstergesidir. Dünyanın birçok yerinde dini için canını veren müslümanlar varken, bizim satın aldığımız bir üründen dahi vazgeçmeyişimiz acıklıdır. Zira boykot aynı zamanda safını belli etmektir.

Boykotta kararlı ve azimli olmak gerekir. Bunun içinde en önemli adım olarak, marketinizi terkedip, yönünüzü Dünya Helal Marketlerine çevirirseniz güncel boykot listesi aramanıza ihtiyaç kalmayacaktır. İhtiyacınız olan ürünleri, GİMDES helal sertifikası olan markalardan karşılamayı alışkanlık haline getirmek hem helal ve tayyib olanı seçmekte, hem de boykota uymakta kolaylık sağlayacaktır.

Çünkü boykot listesi ezberlemekten kolaydır sertifika gözetmek.

Velhamdulillahi Rabbil alemin.

About Zeynep Anıl Dinler

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA!

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA! GİMDES Gönüllülerinin Helal ve Tayyib yaşam …