Cumartesi , 22 Haziran 2024

GİMDES Gönüllü Genç Hanımları, İl Temsilcileri Kampı Gerçekleştirdi

İSTANBUL –  GİMDES ve GİMDES Gönüllü hanımlarının iş birliği ile 1-4 şubat tarihleri arasında çeşitli illerden gelen temsilciler İstanbul’ da kampta bir araya geldi.
Bulundukları şehirlerde helal gıda bilincinin yaygınlaşması için çalışmalar yapan ve  Malatya, Antalya, Diyarbakır, Konya, Kayseri, Çanakkale, Rize, Denizli, Balıkesir, Ankara, Sakarya, Ordu, Erzurum, Düzce, Van’dan gelen GİMDES gönüllü gençlerinin masrafları yapılan bağışlarla karşılandı. Kampın ilk akşamı Afia sponsorluğunda helal sertifikalı ürünler ile pasta yarışması düzenlendi. GİMDES gönüllü hanımlarının hem kıyasıya yarıştığı hem de çok eğlendiği pasta yarışmasında bir kez daha anlaşıldı ki “helal daire keyfe kâfidir harama girmeye hiç gerek yoktur.

Kamp boyunca tamamen GİMDES helal sertifikalı ürünlerin kullanıldığı programımıza Tatlıses Çiğköfte, Alp Hindi ve İtimat Ayran sponsor oldu. Programın 2. gününde GİMDES başkanı Hüseyin Kami Büyüközer, helal gıdanın önemi, GİMDES’in tanıtımı, GİMDES’in diğer kurumlardan farkı, 30 yıllık helal lokma mücadelesi ve Dünya Helal Vakfı konulu sunumunu gerçekleştirdi.

“Dar-ul Helal Medresesi 30 yıllık hayalim”

Helal ve tayyib yaşam tarzı ile eğitim verecek ilk üniversite özelliği olan Darul Helal Medresesi’nin 30 yıllık hayali olduğunu belirten Hüseyin Kami Büyüközer, “Darul Helal Medresesi projesi hayırseverlerin öncülüğünde kurulacak ve milyonlarca ortağı olacak bir projedir. Bu proje için bağış konusunu ilk duyurduğumuz gün bir hanım kızım 50 TL, bir çocuğumuz hesabımıza 10 TL göndermiş, bu çocuğumuz belli ki harçlığını ilk bağış olarak yatırmış vakıf hesabına. Bu 10 TL o kadar değerli ki benim için, miktarın az çok olmasının bir önemi yok her müslümanın bu projede bir payının olmasını çok arzu ediyorum” dedi.

“Müslümanlar helal gıdada organize olmalıdır”

Dr. Büyüközer’in sunumunun ardından GİMDES fıkıh kurulu üyelerinden Nureddin Yıldız hoca efendi  ‘dava bilinci’ konulu bir konferans gerçekleştirdi.

Müslümanların helal gıdada organize olmasının  önemi vurgu yapan Nureddin Yıldız,  “Helal gıda davası İslamın bir parçasıdır demiyorum, İslamın ta kendisidir diyorum. Organize  olmak ibadetin şartıdır. Nasıl sen Cumaya gitmediğin için bir beldede cuma cemaatinin oluşmamasından hesaba çekileceksen, helal gıdadaki organize katılıp destek vermediğin için ümmetin helal lokma cihada aksıyorsa aynı şekilde  ondan da hesaba çekileceksin.” İfadelerini kullandı.

“Misafirlere helal pastalardan ikram edildi”

Konferans sonrası GİMDES başkanıyla helal gıda üzerine istişarelerde bulunan Nureddin Yıldız’a pasta yarışmasında yapılan helal pastalardan ikram edildi. Günün son eğitim çalışması Veteriner Arzu Sarıtaş tarafından ‘Helal kesim ve cellale’ konusunda yapıldı. Veteriner Hekim Sarıtaş, özellikle çokça tartışılan ve merak edilen tavuklar konusunda detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Akşamki yurt programında ise; Aidin Salih’in öğrencilerinden Tıbb-i Nebevi uzmanı Nihal Tiryaki tarafından “hacamat, sülük ve alternatif tıp” konulu çokça ilgi çeken bir konferans daha gerçekleştirildi. Programın 3. gününde GİMDES Bilim Teknik Kurulu üyesi, kimya mühendisi Elif Elma firmaların nasıl başvuru yaptığı, başvurular sonrası yapılan denetimler, laboratuar analizleri, kesimhanelerin kamera ile izlenmesi hakkında bilgilendirme yaptı.

“Helal lokma kitabından bilgi yarışması”

Öğleden sonraki ilk bölümde Naturalive firmasının üreticisi, Yüksek Kimya Mühendisi Kudret Livaoğlu, Kozmetik ve temizlik ürünlerindeki tehlikeler ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Ziraat Mühendisi Ahmet Tunç Cengiz ise Katkı maddeleri ve gıda etiketi okuma ile ilgili bilgilendirmeler yaptı.

Hüseyin Kami Büyüközer’in Helal Lokma isimli kitabından hazırlanan sorularla bilgi yarışmasının yapılmasının ardından program son buldu.

 

 

Program sonunda katılımcılara; GİMDES helal sertifikalı Sunum pasta malzemelerinden, Faber Kimya’nın (Naturex) ve Naturalive’in kişisel bakım ürünlerinden oluşan hediye paketleri dağıtıldı.

 

Son olarak, kampın hedefleri hakkında gönüllerle istişarelerde bulunuldu. İl temsilcileri yaşadıkları şehirlere döndüklerinde neler yapabilecekleri hakkındaki hedeflerini şu şekilde sıraladılar;

• bulundukları şehirlerdeki dernek ve vakıflar ve işbirliği yaparak GİMDES helal gıda seminerleri organize etmek,
•Gönüllülerle helal kahvaltı organizasyonları gerçekleştirmek,
•Helal gıda kermeslere düzenlemek,
•Helal Dünya Marketlerini tanıtmak ve bu marketlerden alışverişe özendirmek,
•Firmalara mail ve telefon yoluyla GİMDES sertifika talebinde bulunmak,
•GİMDES gönüllü ekibiyle kitap okumaları gerçekleştirmek ve öğrenilenleri insanlara aktarmak (Özellikle Hüseyin Kami Büyüközer’in Yeniden Gıda Raporu isimli kitabı mutlaka okunmalı)

Herkesin ilk defa tanışmasına rağmen çok kuvvetli muhabbet ve kardeşlik bağının kurulduğu bu kamp, 4 Şubat günü il temsilcilerinin havaalanına bırakılması ile son buldu.

About Harzemşah

Ne ağır imtihandır, başındaki, Sakarya! Binbir başlı kartalı nasıl taşır kanarya? NFK

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlki 2015 yılında gerçekleştirilen Helal Yaşamda Gençlik konferansı TÜGVA Genel Merkez Konferans Salonunda erkek ve …