Cumartesi , 22 Haziran 2024

GİMDES Gönüllü Ekibimize Yol Arkadaşları Arıyoruz!

1Birkaç fedakar gencin öncülüğünde başlayan GİMDES Gönüllü yolculuğu bugün binlerce gönüllüye ulaşmış durumda. Bizler de düşündük ve dedik ki;
“Eğer biz, helal gıda gönüllüleri olarak bir araya gelebilirsek, belki o zaman bir anlam ifade edebiliriz.” Çünkü biliriz ki, bazen kuvvetsiz üç kişi, samimiyetle bir araya geldiğinde, üçyüz kişilik iş yapabilir, üçyüz kişiye bedel olabilir. Biz bunu nerden mi biliyoruz? Bu yola çıkarken iki kişiyle ne yapabiliriz diye düşünürken, bugün GİMDES Gönüllü’deki yüzlerce arkadaşımızdan biliyoruz, onlarca üniversiteden, onlarca liseden, onlarca şehirden, onlarca konferanstan, atılan yüzlerce twitten, paylaşılan yüzlerce facebook gönderisinden, verilen onlarca eğitimden. Hepsinden biliyoruz ki, samimiyetle bir araya gelen insanların yaptığı işleri, Allah, onların hayal ettiğinden daha ileriye taşır. Biliyorduk ki, Edirne’deki kardeşimizin derdi de helal lokma idi. Kars’taki Müslümanın derdi de, Köln’dekinin Amerika’dakinin derdi de bu idi. Herkes bulunduğu yerde insanların helal lokma tüketmesi adına, bilinçli ve şuurlu birer Müslüman olmak adına bir şeyler yapmak istiyordu, ama tek başına yapamıyordu. Bizler de dedik ki, o halde bir yol haritası çizelim, bir yöntem belirleyelim. Bu amaçla Türkiye’nin her şehrinde ve hatta yurt dışında dahi GİMDES Gönüllü temsilcilikleri oluşturalım. Her ilde hanımlar ve beyler ayrı olarak oluşturulacak GİMDES Gönüllü temsilcilerinin görev ve sorumlukları şöyle;
1- Her ilin ekibi; bir başkan, bir başkan yardımcısı, sosyal isler birimi, eğitim-kültür birimi, tanıtım-medya biriminden oluşacak.

*Sosyal İşler Birimi; bulunduğu şehirdeki vakıf, dernek ve cemaatlere ziyaretler düzenleyerek GİMDES ve helal gıda derdimizi anlatacak.

*Eğitim-Kültür Birimi; toplumu helal gıda noktasında bilinçlendirmek için neler yapılabilir amacıyla hareket edecek. Gönüllülerin eğitimi için kamp, kahvaltı, piknik, helal gıda kermesi, seminer vs. gibi etkinliklerin planlanmasını ve gerçekleşmesini yürütecek.

*Tanıtım-Medya Birimi; bilgilendirici görsel ve tasarım yapabilir ve düzenlenen faaliyetlerinin duyurulmasında aktif çalışır. Grafikerlik bölümü okuyan ya da eğitimini almış kişiler için uygundur.

2- Her ilin ekibi; dernek, vakıf, cemaat ve üniversiteler ile işbirliği yaparak yıl içinde mutlaka en az bir helal gıda semineri düzenleyerek daha çok gönüllüye ulaşmaya çalışmalıdır.

3- Her il, gönüllü ekibiyle ayda en az bir defa toplantı yapacak.

4- GİMDES Gönüllü tasarımcılarımız; fırınlara, pastahanelere ve helal gıdaya farkındalık için olmak üzere üç çeşit broşür hazırlayacak. Bu broşürler gönüllü ekiplerimize ulaştırılacak, illerdeki gönüllülerimiz de bunları ilgili yerlere dağıtacak.

GİMDES Gönüllü’ye, “Boş vaktim var, gider takılırım, üç-beş insan tanırım” düşüncesini bırakıp, ümmete nasıl faydalı olurum, benim gibi parlak gençlerle fikirlerimi nasıl birleştirip aksiyona dönüştürürüm diyen gençler gerek. Her bir genç, sanki en son kendisi kalmışçasına mücadele etmek zorunda. Kendisi düşerse savaş kaybedilecek gibi inanmak zorunda. Evet, dünya yaşamak için kötü bir yer, ama bu kötü insanlar yüzünden değil, buna engel olmayan iyi insanlar yüzünden. Yani kötü bir şey yapmamak yetmiyor, iyi bir şeyler yapmak da zorundayız! Biz savaş kazanılsın isteyenlerden değil, savaş kazanılana kadar bütün gücüyle mücadele edenlerden olmak zorundayız.

Bulunduğu şehirde helal gıda faaliyetlerinde maddi-manevi desteği ile aktif bir şekilde yer almak isteyenler, ad-soyad-telefon ve yaşadığı şehir bilgilerini gimdesgonullu@gmail.com adresine mail göndererek GİMDES Gönüllü ekibine katılabilir.

About Feyza Gezginweb

Check Also

17 Ramazan Dünya Helal Günü Makale Yarışması

1- Yarışma konusu “Sürdürülebilir Boykot: Helal Gıda” olarak belirlenmiştir. 2- Yarışma herkese açıktır. 3- Yarışmaya …