Salı , 28 Haziran 2022
Son Haberler

KOZMETİKLERE DİKKAT! HELAL VE TAYYİB ŞARTLARDAKİ ÜRÜNLERİ ARAYIN…

“İnsan ve diğer canlıların yaşam ortamı olan su, hava ve toprağın endüstriyel teknolojinin gelişmesine paralel olarak çeşitli sentetik maddeler ve diğer toksik atıklarla hızla kirlenmeye yüz tutması daha şimdiden Dünyanın bir çok yöresini yaşanmaz duruma getirmiştir. Çevreyi koruyucu önlemler almadan gelişi güzel sanayileşen ülkelerde denetimsizlik, düzensiz kentleşme, hızla artan nüfus ya da toplumun eğitimsizliğinden kaynaklanan sorumsuzluk sonucu, sağlıklı yaşamamız için vazgeçilmez bir ihtiyaç olan doğanın kirlenmesi alabildiğince artmaktadır. Ne gariptir ki insanlar kendilerinin meydana getirdikleri bu manzara karşısında panik içinde çare arayışına girişmekte ve sonuçta faturasını ağır biçimde kendisine ve nesillerine ödetmektedir.”

Endüstride kullanılan kimyasal katkıların insan sağlığına ve çevreye verdiği zararların ve oluşturduğu tehditlerin, her geçen gün biraz daha açığa çıkması, insanları yeni tedbir ve çözümler aramasına yönlendirmiştir.

Gıda ve Sağlık sektörlerinden sonra hacmı ile sağlığa dönük tehditleri ile 3.büyük sektör Kozmetik sektörüdür. Kozmetik, Beden ve çevrenin bakım ve temizliği için hazırlanmış ürünlere verilen genel bir isimdir. Cilt, saç, sakal, diş,tırnak bakım ve temizliği için hazırlanan ürünler, Kremler, Losyonlar, Şampuanlar, Diş Macunları, sabunlar, Deterjanlar vs.gibi ürünlerdir. Makyaj ve süs ürünleri olarak hazırlanan ürünler de; Rujlar, Pudralar, Allıklar, Rimeller, Maskaralar, Masklar, Parfümler, Deodorantlar, Saç Boyaları vs. gibi ürünlerdir.

Görüldüğü gibi, bugün piyasalarda rafları dolduran pek çok kozmetik ürün, helallik ve sağlığa zararlık bakımından sakıncalı katkı maddelerden en az birkaç tanesini ihtiva etmektedir. Pek çok ülke, bu sinsi tehlikelerin farkına vardıktan sonra yeni arayışlara yönelmek zorunda kalmıştır.

İslami hassasiyeti olmayan ülkelerde hemen hemen her sahada Organik çözümlere yönelmişken, Müslüman ülkelerde de, tamamen helal ve tayyib katkı maddelerinin kullanıldığı kozmetik ürünler üretilmeye ve insanlara sunulmaya başlanmıştır.Türkiye’de GİMDES olarak biz de ülkemiz insanını bu zararlı kozmetikleri terk etmeye çağırırken GİMDES’in kontrol ve denetiminde Helal ve Tayyib şartlarda üretilen ürünleri tanıtmaya ve tüketmeye davet ediyoruz.

Bu çalışmaları sürdürürken 5 yıl önce GİMDES’ten ilk helal sertifika almak için müracaat eden Güney Koreli kozmotik firması ile ilgili bir hatıramızı nakletmek isteriz. İlk görüşmemizde şart olarak ortaya koyduğumuz Helal ve tayyib standarımıza bağlı olarak, GİMDES’in helal ve tayyib sertifikalama şartlarında zorlandığı halde sebat ve azim göstererek sertifikasını aldı. İlk gürüşmeden birkaç ay sonra G.Koreden gönderdiği mektup çok dikkat çekici olduğu için sizlerle paylaşmak istiyoruz

“Sayın Başkanım Hüseyin Bey, Merhaba, Nasılsınız? Türkiye`de beni sıcak karşıladığınızdan ve sürekli moral verdiğinizden çok teşekkür ederim. Başkanı olarak bulunduğunuz GİMDES`in tüm müslüman ülkelerde ideal dernek olacağına inanıyorum ve umuyorum. Ben GİMDES`le yaptığım toplantıdan sonra Helal kozmetik hakkında çok düşündüm ve sizin ve GİMDES`de çalışan arkadaşlarınızın düşüncesinin ne kadar doğru olduğunu anladım. Özellikle Maleysia`nin Jakim yada Endonesya`nin MUI Helal sertifikalandırma dernekleriyle karşılaştırdığımda GİMDES`in gerçekten daha iyi olduğundan emin oldum. Ben onu Kore`ye dönüp, Korece Kur’an`ı okuduktan sonra anladım.Ben Kuran`da “Dinimizce kabul edilen iyi ürünleri yeyiniz” diye bir cümleyi okudum. Burada kabul edilen’in Helal oluyor ve iyi olan sağlıklı olduğunu ifade ediyor. Sağlıklı anlamından bakarsak, GİMDES`in standardı doğru oluyor. Ben en iyi Helal kozmetiği üretip, tüm dünyadaki müslüman bayanları sorumsuz, mevcut kozmetikleri değil, GİMDES tarafından izin verilen iyi kozmetiği kullanabilmeleri için bütün çabayı göstereceğim. Onun için GİMDES`de denetlemeyi yapan sorumlu kişiyle sürekli görüşüp ürünü gelşitirmek istiyorum. Tabi onun için siz başkanımın ve GİMDES’teki arkadaşların desteği gerekiyor. Ve o şekilde kurulan GİMDES`in Helal kozmetik standardı dünyadaki tüm Helal kozmetik sertifikalandırmanın bir örneği olacağını umuyorum.Ben sizin takip ettiğiniz GİMDES`in hedefine uymaya çalışacağım. Size sağlık diliyorum.”

Bu mektubu gönderdikten sonra yaklaşık 5 yıldır bıkmadan usanmadan ürettikleri ürünlerin helal ve tayyib şartlarda olabilmeleri için GİMDES’le çok sıkı ve çok yoğun çalışmalar sürdü. Sertifika verebilmemiz için iç güvence sisteminin başında bir Müslümanın istihdam edilmesi şartımızı da yerine getirdi. En nihayet kâğıt üzerinde herhangi bir pürüz kalmayınca sertifikalama denetim çalışmalarına başlama kararı alındı. Denetçilerimiz yerinde yaptıkları denetimler sonucunda sertifika verilecek duruma geldi ve sertifika teslim edildi. 5 yıldır her yıl sertifikasını yeniliyerek devam ediyor.

Daha sonra bir çok Kozmetik Firması sertifika almak için GİMDES’e müraccatta bulundular. Bugün bu firmalardan GİMDES’in Helal ve Tayyib sertifikasını alabilmiş firmalarımız yurt içinde ve yurt dışında Sertifikalı ürünlerini gururla insanlığın hizmetine sunuyorlar. Bu Firmalarımıza, muhterem Sahiplerine, muhterem Yöneticilerine ve muhterem çalışanlarına bu hayırlı hizmete ortak oldukları için teşekkür ediyor, çalışmalarında hayırlar ve bereketler diliyoruz.

Hakkında Admin

Bi Dükkan