Pazartesi , 20 Mayıs 2024

“Dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizden başlamalıyız.”

Büyüközer : “Dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizden başlamalıyız”

GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, Ramazan ayının 17’inci gününe denk gelen, Dünya helal günü ile ilgili bir açıklama yaptı

 

HABER MERKEZİ  –  Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES)  Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer Ramazan ayının 17’inci gününe denk gelen, Dünya helal günü dolayısı ile bir açıklama yaptı.
Ramazan ayının 17’inci gününe denk gelen, Dünya Helal Günü dolayısı ile tüm İslam âleminin helal gününü kutlayan GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Büyüközer, “Dünya helal gününün, helal lokma sorumluluğumuzu bize unutturmayacağı, hep birlikte Allah’ın ipine sarılarak lokmamızın helale doğru daha çok yakınlaşmasına ve hayatımızın helalleşmesine önemli katkı sağlayacağını ümit ediyoruz.” dedi.

hgrdhtfyuıololjç

 

“Dünya Helal Günü, bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanıyor”

Ramazan ayının 17’inci gününün insanlığın yeniden dirilişine ve Allah’a isyandan vazgeçmesine, ‘Helal ve Tayyib’ ürünlerle yaşana bilirliğine yeniden vesile olmasını dileyen Büyüközer, “Dünya Helal Konseyi (WHC) üyeleri olarak tüm dünya İslam ümmetine ‘Dünya Helal Gününü’ hediye ettik. Dünya Helal Günü, ‘helal’ konusundaki bilincin ve anlayışın arttırılması ve bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanıyor.” İfadelerini kullandı.

 

“Dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizden başlamalıyız”

Dünya Helal Günün belirlenmesinde Enfal süresinin kendileri için büyük bir önem arz ettiğini ve dindar bir nesil isteniyorsa işe yiyip içilen şeylerden başlanması gerektiğini ifade eden Büyüközer, “Helal konusunda müminlere inen ilk ayet olan Enfal suresinin 69’uncu ayeti bizler için büyük önem arz etmektedir. Bu Ayet-i Kerime hicri 624, Ramazanın 17’inci günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir savaşında olmuştur. Ayet-i kerimede ‘Artık elde ettiğiniz ganimetten helal ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, çok bağışlayandır, Rahimdir.’ buyrulmuştur. Sağlıklı, olgun, hamiyetli, vatanperver, dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizin helal mi haram mı olduğu konusundan başlamalıyız” dedi.

“GİMDES, Gönüllü Gençliği o gün için özel bir kutlama programı hazırladı”

Ramazan ayının 17’inci gününe denk gelen, Dünya helal günü ile ilgili ayrıca GİMDES, Gönüllü Gençliği o gün için özel bir kutlama programı hazırladı. Ramazan ayının 17. gününün insanlığın yeniden dirilişine ve Allah’a isyandan vazgeçmesine,  “Helal ve Tayyib’’ ürünlerle yaşana bilirliğine vesile olmasını diledi.

“Unutulmaya yüz tutmuş helal lokmanın hatırlatılması lazım”

Unutulmaya yüz tutmuş helal lokma sorumluluğunun hatırlatılması için çalışmalar yaptıklarını belirten Gimdes Gönüllüleri, “100 yıldır büyük tehdit altında bulunan ve bu sebepten dolayı, en önemli farzımız durumuna gelen Helal gıdalarımızı hatırlatmak ve bu farkındalığı yaymak maksadı ile 3 yıldır kutladığımız bu günümüzü, bu yıl da görkemli programlarla kutlayacağız.” İfadelerini kullandı.

Dindar bir nesil isteniyorsa, tüketilen gıdaların helal yoldan kazanılmış ve Allah’ın haram kılmadığı helal ve tayyib ürünlerden olmasına dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Gimdes Gönüllüleri bu çalışmalar ilerleyen zamanda da devam edeceklerini açıkladı.

About Feyza Gezginweb

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA!

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA! GİMDES Gönüllülerinin Helal ve Tayyib yaşam …