Pazartesi , 22 Nisan 2024

3. “Helal Yaşamda Gençlik” konferansı gerçekleştirildi

İSTANBUL – Yaptığı hayırlı çalışmalar ile adını sıkça duyduğumuz Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Araştırma ve Sertifikalandırma Derneği (GİMDES) ve GİMDES gönüllüleri işbirliği ile Fatih belediyesi Zübeyde hanım kültür merkezinde yoğun katılımlı bir konferans gerçekleştirildi.
Bu yıl 3.’sü düzenlenen “Helal Yaşamda Gençlik” konferansına 300’ün üzerinde bir katılımın olduğu görüldü. Program GİMDES Gönüllü İstanbul İl Temsilcisi Mustafa Enes Yılmaz’ ın Kuranı Kerim tilaveti ile başladı.
Sunuculuğunu Yusuf Duru’nun yaptığı programa konuşmacı olarak GİMDES başkanı Dr. Hüseyin Kami Büyüközer ve Siyer Vakfı kurucu başkanı M. Emin Yıldırım hoca katıldı. Kuran-ı Kerim kıraatinden sonra GİMDES gönüllü adına Mücahit Ceylan bir selamlama konuşması yaptı.
“Gençler toplumun ihya ve inşasında önemli bir rol alabilir”
Sahabelerin hayatlarından örnekler vererek dinleyicilerin dikkatini çeken M. Emin Yıldırım Hoca, “Eğer helal yaşamda gençlik olursa helal yiyenler helal işler ortaya koyacak, bu da toplumun ihya ve inşasına vesile olacaktır.” dedi.
“Temsil ve tebliğ konusunda bize büyük işler düşmektedir”
Özellikle gençlerin yapması gerekenleri 4 başlık altında toplayan Yıldırım başlıkları şöyle sıraladı : “Marifet ile ufkumuzu oluşturmalıyız. Hassasiyet duygumuzu tesis etmeliyiz. Temsil ve tebliği iyi yapmalıyız. Yalnız bile olsak sabır ve sebat ile yolumuza devam etmeliyiz.”
Konuşmalarının ardından M. Emin Yıldırım Hocaya GİMDES Gönüllü adına Mücahit Ceylan tarafından bir plaket takdim edildi.

Daha sonra GİMDES başkanı Hüseyin Kami Büyüközer bir konuşma gerçekleştirdi. Helal sertifikalandırmanın önemine değinen GİMDES Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer Dünya Helal Vakfı ve Darul Helal Medresesi’nden de bahsetti. ‘Bir tuğla da siz koyun’ çağrısıyla katılımcıları bu hayra davet etti.
“Bizi idare eden ve sömüren sisteme artık dur demeliyiz”

Dünya Helal Vakfı ve Darul Helal Medresesi’nin gençlere çok büyük katkılar sağlayacağını ifade eden Büyüközer, “Yalnız olsak ta davamızdan geri durmamamız gerekir. Bilmeliyiz ki bizler Allah(c.c) ‘ın yeryüzündeki halifeleriyiz. Tek başımıza bile bir ümmet olabiliriz. Bizi idare eden ve bizi sömüren bu sisteme artık dur demeliyiz.” İfadelerini kullandı.
Konuşmalarının ardından GİMDES Gönüllü Başkanı tarafından Hüseyin Büyüközer’e bir plaket takdim edildi.

Her yaştan katılımın olduğu programın sonunda GİMDES hakkında bilgi almak ve GİMDES Gönüllüsü olmak isteyenlerin sayısı fazla idi. Konferans sonrasında katılımcıların soruları cevaplandı. Programın sonunda katılımcılara ikramların ve tanıtıcı broşürlerin olduğu bir paket hediye edildi. (M. Zeki Aygur)

About Feyza Gezginweb

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlki 2015 yılında gerçekleştirilen Helal Yaşamda Gençlik konferansı TÜGVA Genel Merkez Konferans Salonunda erkek ve …