Cumartesi , 22 Haziran 2024

GİMDES Gönüllüleri Helal ve Tayyib Yaşamda Gençlik Programı Düzenledi

IMG-20150327-WA0003 IMG-20150327-WA0005 IMG-20150327-WA0008


“Gençler GİMDES’in istikbalinin temsilidir.”

 

HABER MERKEZİ – GİMDES Gönüllüleri helal ve tayyib yaşam için organize ettiği programlara bir yenisini daha ekledi. Programda gençlerin Helal ve Tayyib yaşamdaki vazifeleri anlatıldı.

Gençlik programı tanıtım filminin izlenmesi ile başladı. Ardından Savaş Fındık’ın Kuran Kerimi okuması ile devam etti.

“Aktif görevler üstleniyoruz”

GİMDES’ in faaliyetlerinden ve hedeflerinden söz eden GİMDES Gönüllü Başkanı, “Gönüllüler olarak kuruluş amacımız GİMDES’e destek vermektir. Bu hususta birçok projeler yapıyoruz. Gerek gönüllü gerekse GİMDES bünyesinde yapılan seminerlerde, eğitimlerde, yayınların teşhirinde aktif görevler üstleniyoruz. Sertifika alan firmalara teşekkür ederken aynı zamanda çok üretim yapan firmalardan GİMDES helal sertifikası talep ediyoruz. Sosyal medyayı çok aktif kullanarak ulaşabildiğimiz her noktaya helal gıda bilincini taşıyoruz.” ifadelerini kullandı

“Bu kervanın hiç durmayacak”

GİMDES’ in 10 yılını bitirmek üzere olduğu dile getirilen programda, Türkiye’nin helal gıda noktasında çok önemli bir konumda olduğunu bu yüzden ümmetin beklentilerine cevap verecek güce ulaşması için ellerinden geleni yapmakla sorumlu olduklarını dile getiren konuşmacılar, bu kervanın hiç durmayacağını ve gençlerle daha ileriye gideceğini aktardı.

“Darül Helal Medresesi Projesi”

GİMDES Gönüllü Başkanı’nın konuşmasından sonra GİMDES’in Darül Helal Medresesi Projesi konuklara sunuldu.

Üniversite statüsünde olacak olan medresede, çalışmaların gelecek nesillerin gıda ve ihtiyaç maddelerinin helal, haram ve şüpheli ayırımında doğru ve bilimsel ölçülere uygun bilgilerin, ilmi çalışmaların yapılabileceği bir eğitim sürecini uygulayarak, dünya standartlarında eğitim verilerek uluslararası kalitede eğitim ve kariyer imkânı sağlamak olduğu dile getirildi.

“GİMDES’in öncülüğüyle, Ramazan ayının 17. Gününü ‘Dünya Helal Günü’ ilan edildi”

GİMDES’in öncülüğüyle WHC üyeleri, Ramazan ayının 17. Gününü ‘Dünya Helal Günü’ ilan etti.

“Ne kadar büyük imkanlara sahip olduğumuzun farkında değiliz.”

Haram ve şüpheli şeylerin insanların aralarına girmesiyle temel ibadetlerin yapılmasında zorluk çekildiğini ifade eden Ahmet Bulut, “Bilhassa gençlerden “Namaza başlamak istiyorum, başlayamıyorum. Ya da tesettürüme riayet etmek istiyorum, edemiyorum.” şeklinde gelen cümlelerimizin temelinde yediğimiz içtiğimiz gıdalar var. Hatta daha geri gidersek anne karnında annemizin ne yediği de önemli. Ankebut 45.ayette “Muhakkak ki, namaz, hayâsızlıktan ve kötülükten alıkoyar.” Neden bizim namazımız bizi kötülükten alıkoymuyor? Çünkü haramlar ve şüpheliler Allah ile bizim aramıza giriyor biz de temel ibadetlerimizi yapmakta bile zorlanıyoruz. Bizim imanımız gönlümüzde bir nurdur, o nura sahip çıkmak için yediğimiz içtiğimize mukayyet olmamız gerekmektedir. Tam bu noktada GİMDES’in üstlendiği bu mesele imani bir meseledir.” dedi.

Program, konuşmacılara hediyeleri verildikten sonra konukların, Ahmet Bulut’a aldıkları kitapları imzalatması ve yapılan ikramdan sonra sona erdi

IMG-20150326-WA0012 IMG-20150326-WA0013 IMG-20150326-WA0011

About Feyza Gezginweb

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlki 2015 yılında gerçekleştirilen Helal Yaşamda Gençlik konferansı TÜGVA Genel Merkez Konferans Salonunda erkek ve …