Pazartesi , 22 Nisan 2024

3.Temel Helal GIda Eğitimi

“Helal gıda, ibadetlerin tatlandırıcısıdır”
3.Temel Helal Gıda Eğitimi yoğun bir katılımla İstanbul’da gerçekleştirildi.
İSTANBUL – GİMDES, GİMDES Gönüllü işbirliği ile yılda bir defa organize edilen ve yeni dünya düzeninde Müslümanların bilinçlenmesinin hedeflendiği Temel Helal Gıda Eğitimi İstanbul’da yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.
Salonun tamamen dolduğu eğitim Zübeyde Hanım Kültür merkezinde saat 14.00’te başladı. 7’den 70’e katılımın olduğu programda hanımların katılımının yoğun olduğu görüldü.
Sunuculuğunu Yusuf Duru’nun yaptığı programa konuşmacı olarak GİMDES Gönüllü Başkanı, GİMDES Baş denetçilerinden Hayreddin İşbilir ve Murat Sayın katıldı.
Program Abdulvedüd Marega’nın kuranı kerim tilavetiyle başladı. Katılımcılara GİMDES’in tanıtımı, Dünya Helal Vakfı ve katkı maddeleri ile ilgili sinevizyon gösterimi yapıldı.
Açılış konuşmasını yapan GİMDES Gönüllü Başkanı GİMDES Gönüllülerinin sosyal medya ve saha çalışmalarından bahsederek gönüllü çalışmasının günden güne büyüdüğünü ifade etti. Ayrıca, “Geçen yıl belirlediğimiz hedeflerin üzerine çıktık.” dedi.
Katkı maddelerinin sorgulanması gerektiğini ifade eden yüksek kimyager Murat Sayın, her katkı maddesinin ambalaja yazılmadığını deklare etti.
Sayın ayrıca; kozmetiklerdeki katkıların sağlık ve helallik açsından risklerinden, kozmetikler için sertifikalama prosedüründen, dünyadaki diğer helal sertifikalama kurumlar ile GİMDES arasındaki farklılıklardan detaylı olarak bahsetti.
“İbadetlerimizden niçin tat alamıyoruz? sorusuna”Helal Lokma” ibadetlerin tatlandırıcısıdır, şeklinde cevap veren Hayreddin İşbilir’de etkili bir sunum gerçekleştirdi.Gıdalar içerisinde en çok karşılaşılan  katkı maddelerindeki  risklerinden bahseden İşbilir, haram, şüpheli ve zararlı katkıların hangi gıdalar yoluyla tüketilebildiğini örneklerle açıkladı.
Konuşmalarının ardından katılımcıların soruları yanıtlandı.
Programda ayrıca GİMDES Gönüllüleri tarafından başlatılan #HelalGıdaEğitimi hastag çalışması Türkiye gündeminde 7. sıraya yükseldi.
Yaklaşık 4 saat süren programın sonunda tüm katılımcılara katılım belgesi verildi.
M. Zeki Aygur

kuran_tilaveti

About Feyza Gezginweb

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İlki 2015 yılında gerçekleştirilen Helal Yaşamda Gençlik konferansı TÜGVA Genel Merkez Konferans Salonunda erkek ve …