Cumartesi , 22 Haziran 2024

Boza Helal Midir?

Alkol oluşumu ve GDO olma üzere 2 risk vardır; Alkol Oluşumu: Fermantasyon ile kendiliğinden meydana gelen etil alkol (şarapta bulunan ve  sarhoşluk veren alkol) 12 saatten sonra ciddi miktarlara çıkabilir. Hatta endüstriyel bozaların raf ömürlerinin 7 gün kadar olduğunu düşünürsek bu risk daha fazladır. Şayet boza 12 saat öncesi tüketilebilse idi bu risk ortadan kalkabilirdi. Şöyle ki: sahabe efendilerimizin çokça yaptığı ve tükettiği “nebiz” içerisinde de alkol olma ihtimali yüksektir. Kuru üzüm ve hurma gibi meyvelerin sulandırılmasıyla yapılan bu içecek için Efendimiz’e (sav) “ne kadar süre tüketebiliriz” sorusu sorulduğunda karşımıza konuyla alakalı 2 rivayet çıkmaktadır:

1- “Sabah yaptıysanız akşama kadar tüketiniz, akşam yaptıysanız sabaha kadar tüketiniz” buyurmuştur. Burada 12 saatlik bir zaman dilimine müsaade var diyebiliriz.

2- Üç güne kadar tüketimine müsaade ettiği rivayet edilmektedir.

Birbirine karşı zıt olarak gözüken bu iki uygulamanın birincisi yaz günlerinde, ikincisi ise kış günlerinde olduğu düşünüldüğünde gayet mantıklı bir uygulama olduğu gözükmektedir. Çünkü yaz günlerinde sıcaklığın etkisiyle fermantasyon ve dolayısıyla alkol oluşumu daha hızlıdır. Fakat yaz günlerinde 12 saat diliminde, kış günlerinde ise üç gün içinde de fermantasyon başlar ve az da olsa etil alkol meydana gelir. Efendimiz (sav) bu süreler aşıldıktan sonra sarhoşluk verebilme riski gördüğü için tüketimine müsaade etmemiştir. Şayet bu süreler aşılmazsa etil alkol meydana gelse dahi miktarı çok çok az olacak ve içildiğinde sarhoşluk vermeyecektir. Dolayısıyla çoğu sarhoş etmediği için (en fazla içilebilecek sınırlarda çoğu demektir) haram olmayacaktır.

GDO riski: Darının pahalı olması nedeniyle günümüzde bir çok üretici artık mısır kullanmaktadır. Bu mısırlarda ise -hususen ithal olanlarda- ciddi manada GDO riski vardır. GDO’lu bir mısırda ise; gen aktarımı yapılırken hangi metod kullanıldı? Yaygın bir metod olan Agrobacterium cinsi kanserojen bir toprak bakterisi mi kullanıldı? Eğer bu bakteri kullanıldıysa insana zararı var mıdır, yok mudur? Aktarımı yapılan gen kaynağı bitki midir, hayvan mıdır? Şayet hayvan ise mesela, kutup ayısının genini içeren bir mısır helal olur mu? Bütün bu sorular cevapsız kaldığı ve ciddi bir risk teşkil ettiği için GDO’lu ürünler şüphelidir ve helal sertifikalamaya layık değillerdir. Sonuç olarak; piyasada bulunan bozalarda alkol ve GDO riski mevcut olduğundan dolayı tüketimini tavsiye etmiyor, ancak GDO’suz veya GDO riski olmayan bir tahıl kullanılarak ve 12 saat öncesi tüketilmek kaydıyla içebilirsiniz diyoruz.

Kaynak: http://www.gazetevahdet.com/sorularla-helal-gida-5070h.htm

About Hayreddin İşbilir

GİMDES Teknik Bilim Kurulu Üyesi, Gıda Mühendisi / Başdenetçi

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA!

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA! GİMDES Gönüllülerinin Helal ve Tayyib yaşam …