Cumartesi , 22 Haziran 2024

Rahmet ve Bereket İklimi: Üç Aylar

Yüce Allah’a sonsuz hamd olsun ki, yeni bir rahmet iklimi olan mübarek üç aylara kavuşmuş bulunuyoruz. Peygamberimiz (s.a.v) üç aylar girince şöyle dua ederdi:
“Allah’ım! Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl ve bizi ramazana kavuştur.”

Bu aylar, imanımızdan gelen bir heyecanla ibadet hayatımızın daha canlı tutulduğu rahmeti bol, bereketli bir mevsimdir. Yapılan ibadet ve taatlere verilen sevabın katlanması bakımından kaçırılmayacak bir fırsattır. Üç ayları günahlarımızın affı için bir fırsat bilmeli ve bol bol tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. Salavât-ı şerife ile meşgul olmalı ve çokça Kur’an-ı Kerim okumalıyız. Geceleri namaz ve zikirle, gündüzleri de oruçla değerlendirmeliyiz.

Sünnetullah dairesinde varlığın hakkaniyetini görebilmek için her şey zıttıyla kaimdir. Bugün gireceğimiz Recep ayı haram aydır, bize düşen görevlerden biri de zıttı olan “helal”i anlamak ve anlatmaktır. Allah (c.c), içinde bin aydan hayırlı Kadir gecesi olan Ramazan ayına hazırlık olan Recep ve Şaban ayında helal lokma bilinci kuşanmayı ve temiz bir mide ile oruçlarımızı tutmayı nasip eylesin. Bedenimizi haram ve şüpheli şeylerden arındırarak midelerimizi temiz tutmak konusunda yar ve yardımcımız olsun. Bizi dünyada Peygamber Efendimizin (sav), yolundan, tarzından ve sünnetinden, ahirette de şefaatinden, muhabbetinden, yakınlığından ve beraberliğinden ayırmasın.
Bize O’nun sünnetini ve getirdiklerini gücümüz yettiğince anlama ve yaşama nimeti lütfetsin.
Bizi Peygamber efendimize (sav) karşı, dinimiz Islama karşı, Kitabımız Kurana karşı, vurdumduymaz ve duyarsız kılmasın.
Bizi Rahmetinden mahrum eylemesin.
Bu mübarek ayları ve içerisinde bulunan kandillerimizi cümlemiz hakkında hayırlara, iyiliklere, güzelliklere vesile eylesin.
Feyzinden, bereketinden cümlemizi hissedar eylesin… Âmin.

IMG-20150420-WA0000

About Feyza Gezginweb

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA!

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA! GİMDES Gönüllülerinin Helal ve Tayyib yaşam …