Pazartesi , 22 Nisan 2024

Fast Food Yemeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Acıktınız mı? Sevdiğiniz fast food restoranına gidip her zamanki içi kimyasal ve reçeteli ilaç dolu yemekleri sipariş etmeden önce bu makalenin geri kalanını okumak isteyebilirsiniz.
Eğer haftada iki kez bile fast food yeseniz, insülin direnci geliştirme olasılığınız haftada bir alıma göre iki kat artıyor.
Batıda insülin direnci diyabetten, kansere ve de kalp hastalıklarına kadar en büyük nedeni oluşturuyor.

1) Amonyum Sülfat

Azotlu kimyasal gübre olarak kullanılanılır.Hiçbir şey ekmeğin kitle üretmesine amonyum sülfat kadar yardımcı olmaz.

2) Silikon Yağı

Dimetilpolisiloksan adı verilen ve silikondan yapılan bir maddenin fast food tavuklarda ve patateslerde kullanıldığını biliyor muydunuz?
Bu maddenin aynı zamanda Silly Putty veya bazı kozmetiklerde köpük önleyici olarak kullanılması oldukça ilginç değil mi?
Tersiyer bütil hidrokinon adı verilen bir kimyasal koruyucunun sadece 5 gramının sizi öldürebileceğini düşünür müydünüz?
Normalde antioksidan olarak isimlendirilen Tersiyer Bütilhidrokinon (TBHQ) doğal bile değil sentetik bir kimyasal. Peki neden kullanılıyor? Normalde TBHQ işlenmiş besinlerde yağların ve margarinlerin raf ömrü arttırılabilir. TBHQ genelde çoğu işlenmiş gıdada bulunmasına rağmen, farklı maddelerde bulunabilir. Bu madde aynı zamanda verniklerde, laklarda, böcek ilaçlarında, kozmetiklerde ve parfümlerde buharlaşma hızını azaltmak ve stabiliteyi arttırmak için de kullanılıyor.
İşte bunlar  Chicken Nugget’ın içeriğindeki iki madde aslında. Normalde Chicken Nugget’ın sadece % 50’si gerçek tavuk. Diğer kısmı ise mısır, şekerler, kabartıcı ve sentetik maddelerden oluşmaktadır.

****En yüksek TBHQ ise ilginçtir sakızda var. Gıda Katkıları Tüketici Sözlüğü’ne göre TBHQ bu rahatsızlıklara neden olabilir: – Bulantı – Kusma – Kulaklarda çınlama (tinnitus) – Bilinç ve algı kaybı (delirium) – Boğulma hissi – Çökme

3)Sistein-L

 

Fast food restoranları, etlerine lezzet katmak için ve ekmekler ile hamur işlerini yumuşatmak için, insan saçından veya domuz tüyünden sentezlenmiş olan Sistein-L adlı bir amino asidi kullanırlar.Soğan sarımsak gibi bitkilerden elde edilebilirken,insan saçı ve domuz kılından üretmek tercih edilmektedir.

4)Anti depresanlı tavuklar

”Fotoğrafta gördüğünüz pembe şey, fast food menülerinde yer alan tavuk ‘nugget’larının içine mekanik bir şekilde ayrılan tavuk etidir. Marketlerde satılan dondurulmuş tavuklar da bu işlemden geçirilmektedir. Bu karışımda tavuğun tüm vücudundaki kemikler, organlar ve geriye kalan her şey kıyma haline getirilir. Bu karışım ayrıca çok sayıda bakteri ürettiğinden amonyakla yıkanmaktadır. Tadı da kötü olduğu için tatlandırılır ve rengi de garip bir pembe olduğu için boya eklenir. Ama ne diyelim, yine de lezzetli görünüyor öyle değil mi?”

Tüyleri test eden Johns Hopkins Üniversitesinden araştırmacılar, fabrika çiftliklerinde yetiştirilen kümes hayvanlarında bazı çok ilginç özellikler buldu.

Ve pembe balçık skandalının kötü olduğunu mu düşündünüz?

Diğer reçeteli ilaçların yanı sıra anti depresanlar, fast food ‘kümes hayvanları’ çeşitleri için tavuk yemi olarak ilave edilir. Bu doğru, sandviçler veNuggetlar reçeteli, reçetesiz ve hatta yasaklanan ilaçların üzerinde yazan beslenme düzeniyle yetiştirilen tavuklardan geldi.

Peki yanında içtiğiniz gazlı içecekler ?

Her gazlı içecek içildiğinde, bu içeceklerin içerdiği asit ve gaz bileşimi, midenin diğer sıvı alınımlarına oranla üç kat büyümesine neden olur.

Midede daha fazla süre kalabilen gazlı içecekler, mide yapısının bozulmasına neden olur.

Gazlı içeceklerin tatlı olmaları, vücutta normalden daha fazla insülin salgılanmasına sebep olur ve bu durum sonucunda özellikle karın çevresinde yağlanma oluşur.

Alkol veya sigara bağımlılığı ile eşdeğerdir.

İçerdiği yüksek kafein kemiklerden kalsiyumun çekilmesine neden oluyor. Çalışmalar erken yaş gruplarında kemik kırılmalarını tetiklediğini gösteriyor.

Gazlı içeceklerin bir diğer sorunu diş aşınmasıdır. Bu içeceklerin içerisindeki sodyum karbonat ve benzeri kimyasallar diş minesini aşındırıp eritmektedir. Yapılan araştırmalar, gazlı içecekleri tüketenlerin diş minelerinin normalden 2 ila 3 kat daha hızlı eridiğini göstermektedir.

 

 

 

About Feyza Gezginweb

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA!

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA! GİMDES Gönüllülerinin Helal ve Tayyib yaşam …