Pazartesi , 20 Mayıs 2024

6. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI GERÇEKLEŞTİRİLDİ!

GİMDES ve GİMDES Gönüllü Gençliği iş birliğiyle 6. Helal Yaşamda Gençlik Konferansı 18 Aralık Pazar günü İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Pandemi koşulları nedeniyle bir süredir yapılamayan yüz yüze buluşmalara böylelikle yeniden başlanmış oldu.

Konferansa GİMDES Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER, GİMDES Başdenetçileri ve GİMDES Gönüllüleri başta olmak üzere her yaş grubundan katılım gözlendi.

3 saat süren konferansa kelamların en güzeli Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başlandı. Hüseyin KAŞGA’ın tilaveti sonrasında katılımcılara “Helal Erleri” video gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından GİMDES Gönüllü Başkanı Mehmet Ali YAFEZ açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Konuşmasında İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi’nin 2. Abdülhamid Han’ın yaptırdığı Ziraat Mektebi ve Mehmet Akif ERSOY’un okuduğu Baytar mektebi olduğunu söyleyen YAFEZ, programın böyle güzel ve tarihi bir mekânda olması sebebiyle memnuniyetini dile getirdi. Akabinde GİMDES Gönüllülerine destekleri için GİMDES’e ve henüz Gıda Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyken kendisine helal gıda hassasiyetini kazandırdığı için Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER’e teşekkürlerini sundu. GİMDES Gönüllü Gençliğinin faaliyetlerinden de söz eden Mehmet Ali YAFEZ, sözü konuşmasını yapmak üzere Gaziosmanpaşa HDM Yetkilisi Muhammed PULAT’a bıraktı. Muhammed Bey, Halal Dunya Marketlerinin faaliyet çalışmalarını anlattı. Marketin kuruluş aşamasında bir hanımefendinin market tabelasını gördüğünde “Siz benim kabul olmuş duamsınız” dediğini de sözlerine ekledi.

Muhammed PULAT’ın konuşmalarının ardından GİMDES Fıkıh Kurulu üyesi Mustafa MERAL Hocaefendi sahnede konuşmalarını yapmak üzere yerini aldı. Mustafa MERAL Hocaefendi konuşmasında helalin öneminden, Müslümanca bir hayat sürmenin kıymetinden söz etmiş ve Allah’ın kitabında bildirdiği “Sayıca az nice topluluklar var ki; Allah’ın izniyle büyük kalabalıklara üstün gelmiştir. Zira Allah, güçlüklere karşı sabırlı olanlarla beraberdir” kaidesine göre çalışmalarımızı yürüttüğümüzün üzerinde durmuştur.

Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi. Soru cevap kısmında GİMDES Başdenetçisi Hayreddin İŞBİLİR de sahnede yerini aldı. Konuşmacılarımıza yöneltilen sorulara cevaplar verildi. Dr. Hüseyin Kâmi BÜYÜKÖZER bazı cevaplara ilavelerde bulunarak meselelere açıklık getirdi.

Konuşmacılara hediye takdiminde eski GİMDES Gönüllü Başkanı Süleyman YERLİKAYA Muhammed PULAT’a, eski GİMDES Gönüllü Başkanı Muhammed Volkan ÖZKAN ise Mustafa MERAL Hocaefendiye adlarına dikilen 5 adet fidanın takdimini yaptılar.

GİMDES Gönüllü Başkanı görevine getirilen Mehmet Ali YAFEZ ise eski başkan Muhammed Volkan ÖZKAN özelinde gönüllü yönetimine teşekkür hediyesini sundu.

Katılımcılardan 5 kişiye çekilişle Helal Yaşam Rehberi dergisi hediyesiyle konferans son buldu. Katılımcılara program sonunda GİMDES Yayınları ve GİMDES helal ve tayyib sertifikalı ürünlerden oluşan hediye paketi takdim edildi.

About Muhammed Zeki Aygur

Veteriner Hekimliği / Medya ve İletişim /

Check Also

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA!

GİMDES GÖNÜLLÜ 7. HELAL YAŞAMDA GENÇLİK KONFERANSI 18 ŞUBATTA! GİMDES Gönüllülerinin Helal ve Tayyib yaşam …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir